Sitedeki bütün yazılar tarafımızdan hazırlanmaktadır. Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın.

26 Nisan 2010 Pazartesi

Baltık Ligi Şampiyonu Zalgiris

Maç öncesi favori Zalgiris'ti. Lietuvos Rytas'ın uzun dönem planlamasındaki kadrosuyla hiç bozulmayan Zalgiris kadrosu karşılaştırılınca zaten olması da gereken buydu ama Rytas maça beklenenden çok iyi başladı. 15 civarı bir fark yakalayıp ilk devreyi domine ettiler ama kısıtlı kadroda önce Baynes, daha sonra da Bajramovic ve Gecevicius erken üç faule ulaşınca ikinci devre çözüldüler. Zalgiris'in aslında maçı getiren 17-2 lik bir serisi var. Sonrası kaliteyle mücadelenin kapışması oldu. Finallerin adamı Marcus Brown da devreye girince Zalgiris 73-66 ile sezonun ilk kupasını aldı. Bu sene fazlasıyla çalkalanan kulübe de, emanet koç Darius Maskoliunas'a da ilaç gibi geldi. İki kulüp devam eden sezonda muhtemelen Litvanla ligi finalinde de karşı karşıya gelecekler. Geçen sezon ULEB şampiyonu lisansıyla Eurolig'e katılan Rytas için Litvanya ligi şampiyonluğu önemli bir fırsat.

Şampiyon çekişmeli maçla belli olurken esas kıyamet üçüncülük maçında koptu. 83-82 Ventpils üstünlüğüyle giden maç normal sürenin bitiminden sonra iddia edilen basketle 84-83 Siauliai üstünlüğüyle bitti ve hakemler pozisyonu izleme yetkileri olmadığı için Siauliai galibiyetini onayladılar. Ama Ventspils'in itirazı sonucu maçın ertesi gün (dün) tekrar oynanmasına karar verildi. Neresinden bakarsanız bakın skandal ötesi bir karar. Bir kere Baltık Ligi gibi bir organizasyonda tüm dünya kullanmasına rağmen video görüntülerine başvurulamaması kuralı bu ligin ismini 10 yıl geriye götürdü. Üstelik de ligin direktörü Avrupa'nın en saygın hakemlerinden Romualdas Brazauskas iken. Maçın bir gün sonra tekrar oynanmasına karar vermek de ayrı bir skandal oldu. Eğer video görüntüleri kullanılmıyorsa hakemlerin bir şekilde maçın neticesini belirlemesi gerekiyordu. Gerçi onlar belirledi ama teknik komitenin de ya karara uyması, ya da kararı bozması gerekiyordu. Nitekim Ventspils de dün kararı protesto ederek maça gelmedi ve 15 dakika beklendikten sonra FIBA kurallarına göre Siauliai 20-0 galip ilan edildi. Videoyu izleyince sanki tepedeki süre bitmeden topa dokunmuş gibi görünüyor ama panyada yanan kırmızı ışık temastan önce. Hemen hemen bütün siteler de temasın süre bittikten sonra olduğunu yazmışlar. Ne olursa olsun üçüncüye 10.000 euroluk, dördüncüye de 5.000 euroluk ödül dışında hiçbir esprisi olmayan üçüncülük maçının bir gün sonra 40 dakika olarak tekrar oynanması kararını vermek, üstelik iki takım da çarşamba günü playoff larda çok kritik maçlara çıkacakken bu kararı vermek Baltık Ligi organizasyonunun tarihine kara leke olarak düşmüştür.


Link

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails
Zaman darlığından dolayı sitenin güncel olmadığı dönemlerde Twitter hesaplarımızı takip ederek her türlü güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.
-
Maliano - http://twitter.com/maliano
 
Maliano - Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın...