Sitedeki bütün yazılar tarafımızdan hazırlanmaktadır. Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın.

9 Kasım 2009 Pazartesi

Danko Radic ve 2001 Aek-Tau Yarı Finali

Resimdeki kişinin Hırvatistan Basketbol Federasyonu Başkanı Danko Radic olduğunu belirterek bu postta biraz geçmişe doğru gideceğim. Tarih 28 Mart 2001. İbrahim Kutluay'ın formasını giydiği AEK Eurolig yarı finalinde TAU Ceramica ile ilk maça çıkıyor ve İbrahim Kutluay'ın 20 sayı attığı maçı Yunanlılar Dikoudis'in son saniye basketiyle(!) 75-74 kazanıyor. Ertesi gün manşetler müthiş tabi "İbo İspanyolları devirdi." "İbo Tau'yu yıktı" vs vs Hatta o günün Milliyet haberini arşivden tarayıp buldum ;

Tabi basketbolun detaylarıyla kimse uğraşmadığı için Türkiye'nin maça verdiği önem temsilcimiz (bu lafa da uyuz olurum) İbrahim Kutluay'ın performansıydı. Ama aslında maçın hikayesi çok farklıydı. AEK'nın attığı son saniye basketi tartışmalıydı. Gerçi tartışmaya bile gerek yoktu ama itirazlar,incelemeler derken o maçın tekrar oynamasına karar verildi .TAU da deplasmanda AEK'yı 65-90 yenerek final vizesi aldı. İlahi adalet yerini bulmuştu. Bundan tam 4 sene sonra da o maçta hatayı ya da başka bir deyişle katliamı yapan hakemin jubile maçı yapıldı. O maçta Hırvatistan karması ve Avrupa karması maç yaptı ve organizasyonu Djordjevic, Basile, Fucka, Vujcic, Mulaomerovic, Smodis, Burstein, Radja, Panov, Lakovic, Stojko Vrankovic, Van der Hare, Perasovic, Zdovc, Giricek, Ettore Messina ve Avrupa Basketbolu'nun önde gelen birçok ismi daha onurlandırdı. Maçta da kendisi Eurolig hakem koordinatörünün elinden çiçeğini alarak sahadan ayrıldı ve hakemliğe veda etti. Koordinatör kim miydi? Yiğiter Uluğ'un nostalji hikayesinde bahsettiği 1992 yarı finalinde Philips Milano'yu ince ince doğrayıp bir başka katliam yapan Costas Rigas. AEK-TAU maçının hakemi kim miydi? O da Danko Radic. İşte AEK-TAU maçının son anları ve resimdeki Danko Radic'in,maç oynandığı gece 31 yıllık basketbol hakemi olan kişinin verdiği basket kararı. Aslında 2005'te değil,o gece orada hakemliği bırakması gerekiyormuş. Sonunda iyiler mutlaka kazanır diyorlar ya bazen gerçekten şüphe duymuyor değilim.
Link

1 yorum:

ako dedi ki...

Hakikaten inanılmaz bir karar!

Related Posts with Thumbnails
Zaman darlığından dolayı sitenin güncel olmadığı dönemlerde Twitter hesaplarımızı takip ederek her türlü güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.
-
Maliano - http://twitter.com/maliano
 
Maliano - Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın...