Sitedeki bütün yazılar tarafımızdan hazırlanmaktadır. Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın.

14 Mart 2010 Pazar

ACB'de 25. Haftanın Görünümü

Haftaiçi yaşanan Caja Laboral mucizesi ve El Clasico eşleşmesinin gölgesinde ilginç bir hafta yaşandı İspanya'da. Zirve mücadelesi aşağılar kadar ilgi çekmeyince artık olay "Kim Şampiyon olacak?" sorusundan çıkıp "Kimler ligde kalacak?" noktasına geldi. İlgi çekici haftanın en ilginç olayı 58-57 evsahibi galibiyetiyle biten Bizkaia Bilbao - Murcia maçının son saniyesinde yaşananlardı. Bilbao'lu Salgado'nun son saniye üçlüğü Bilbao'yu zafere taşıdı ama tartışmalar maçtan sonra başladı. Pozisyon tekrar tekrar incelenince topun süre bittiğinde henüz elden çıkmadığı net olarak görülüyor ama basket geçerli sayıldı ve artık son nefeslerini veren Murcia olaya hemen itiraz etti. Karar ne olur bilmiyorum ama itirazlarında sonuna kadar haklılar. Üstelik maç ligin dibini doğrudan etkilediği için İspanya Federasyonu'nun olaya seyirci kalacağını sanmıyorum. Yine de kurallar, prosedürler vs 48 saat içinde olayın hangi yönde tescil edildiğini gösterecek. Hem maçın özetini, hem de pozisyonu izlemek isteyenleri buraya alalım. Pozisyon anını da şöyle resmettim;

Aşağıları ilgilendiren bir diğer maç Alicante - Unicaja maçıydı. Gönderilecek şeklinde çıkan haberler geçen hafta yalanlanan ve güven tazeleyip haftaiçi iddiasız Prokom'u farklı yenen Renenes ve Malaga kritik maçta deplasmanda Alicante'ye 71-68 mağlup oldu. Serkan Erdoğan'ın da 16 sayıyla toparlandığı maç Alicante için altın değerindeydi. Ligin 6. sırasından 16. sırasına kadar herkesin potaya girme ihtimali var. Malaga biraz daha rahat görünse de mağlubiyetler serisi her neticeyi ortaya çıkarabilir. Gran Canaria'nın yine kendi sahasında 90-65'lik Suzuki Manresa galibiyeti var ki çok çok kritik bir galibiyet oldu. Evlerinde aslan, deplasmanda kedi profillerinde en ufak bir değişiklik yok. Joan Plaza'nın Cajasol'u sessiz sedasız Avrupa yürüyüşüne devam ediyor. Bu hafta da içeride Valladolid'i yine iyi savunmayla 69-64 geçtiler. Yeni transfer Ruben Douglas'ın 20 sayılık etkili performansı var. Barcelona haftayı Granada galibiyetiyle kapattı ama oldukça zorlandı. Son periyoda yenik girmelerine rağmen 79-72 ile haftayı kazasız kapattılar. Yorgunluk veya konsantrasyon kaybının buna yol açmış olabileceğini düşünüyorum. Haftanın ilk maçında Real Madrid herkesin zorlandığı, çok çok uzun zamandır Barcelona dahil kimsenin galip gelemediği Valencia deplasmanından galibiyet çıkardı. Maç aslında Real Madrid kontrolünde kafa kafaya gidiyordu ama bir are seri yakalayıp çok rahatladılar, maç sonuna doğru gevşemelerine rağmen 67-78 ile rahat bir sonuç aldılar. Bir diğer Madrid takımı Estudiantes de Caja Laboral'i 74-58 yenince ikincilik koltuğu Real Madrid'in oldu. Caja Laboral'in haftaiçi yaptıklarından sonra bu maça motive olup olamayacağı önemliydi, her büyük zaferin arkasından olduğu gibi onlar da sarhoşluğa kapılıp mağlup oldular. Estudiantes evinde ciddi bir rakip ama perşembenin fiziksel yorgunluğu ve mental sarhoşluğu birleşince böylesi farklı bir skor gelmesi de çok sürpriz olmadı. Xacobeo da 8 haftalık mağlubiyet serisinin ardından evinde Lagun Aro'yu 86-77 yenerek nefes aldı. Şu anda potadalar ve kaliteli kadrolarının farkını ortaya koyamazlarsa Murcia'dan sonra aşağıya gidecek ikinci takım olmaya en büyük adaylar. Massey'le beraber kıpırdandılar ve eğer ciddi bir sakatlık sıkıntıları olmazsa aşağıya başkalarını çekebilirler gibi görünüyor. Şu an devam eden bir diğer maçta da Joventut Fuenlabrada önünde 85-57 önde. Maçlarla ilgili özet görüntülere buradan, bu hafta oynanan maçlardan 5 tanesinin tamamına ise buradan ulaşabilirsiniz.

1 yorum:

Fanatik Basket dedi ki...

TV'de Haftanın Basketbol Ekranı, Canlı Yayınlanacak Maçlar..
http://www.fanatikbasket.net/blog.asp?id=386

Related Posts with Thumbnails
Zaman darlığından dolayı sitenin güncel olmadığı dönemlerde Twitter hesaplarımızı takip ederek her türlü güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.
-
Maliano - http://twitter.com/maliano
 
Maliano - Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın...