Sitedeki bütün yazılar tarafımızdan hazırlanmaktadır. Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın.

27 Ekim 2009 Salı

Asvel Villeurbanne ( Eurolig Takım Analizleri )

Bir zamanlar Eurolig'in başbelası deplasmanına sahip olan Asvel,geçen sene Fransa Ligi'nde şampiyon olarak özlediği Eurolig'e tekrar döndü.Ama takımda önemli kayıplar var.Geçen sene önemli süreler alan ve neredeyse takımın yarısını oluşturan Reynolds,Amara Sy, Troutman gibi isimler takımdan ayrıldı.Giden diğer oyuncular da daha çok bench isimleri olan Eito,Bogavac ve Fazekas.Bu oyuncuların Asvel için önemini şu rakamlarla anlatayım. Geçen sezon Eurocup'ta gruplarda elenen Asvel'in ortalama 79.2 sayısının 44.3'üne bu oyuncular sahipken,Fransa'da atılan toplam 2367 sayının 1217'si yine bu isimlere ait.Ama Reynolds,Amara ve Troutman bu rakamların %90'ını oluşturuyordu. Takıma yeni katılan isimler arasında Bobby Dixon ve Chris Borchardt gibi önemli isimler var.Diğer transferler de Lukauskis,Kangur,Huertel ve TJ Parker.

Amerikalı guard Bobby Dixon bu senenin Asvel adına en önemli transferi diyebilirim.Geçen sene Oktay Mahmudi'nin öğrencisi olan Dixon Reynolds'ın gidişinden sonra o bölgeyi sırtlayan oyuncu olacak.1.78'lik boyu ve oyun stiliyle Marques Green'i andıran Dixon'ın en büyük özelliği beklenmedik bir anda üçlük bulabilmesi.Takımın yönetilmesinde en önemli isim ve tüm toplar önce onda buluşuyor.Müthiş süratli ve açık sahayı buldu mu kesinlikle affetmiyor.Rytas ile yıllardır Avrupa tecrübesine sahip olan Lukauskis tam bir takım oyuncusu. Kır saçları yaşını değil (henüz 30) tecrübesini ifade ediyor.Oyunun her yönünü iyi oynayabiliyor ama savunma özelliklerinin hücumdan daha etkili olduğunu söyleyebilirim. Yine de hücumda boş bırakılmaması gereken bir isim çünkü hem delici,hem de isabetli dış şut atabiliyor.Jeanneau takımın şu anda ikinci guardı durumunda.Dixon yokken takımı yönetecek olan Fransız oyuncu Dixon gibi oynayayım demeyen,daha çok oynatayım diyen bir oyuncu.Şutuna değil de serbest oynamasına engel olunursa rahatça pasifize edilecek bir oyuncu görüntüsünde.Terence Parker da geçen sene Nancy'de sakatlığı yüzünden çok süre alamadı ama bu sene Dixon ve Jeanneau'dan süre bulursa oynama şansı var.Yine de bench oyuncusu olmaktan öteye geçmesi zor görünüyor. Dewar da etkili bir skorer ama onun ciddi bir savunma zaafiyeti var.Zalgiris maçında perişan oldu.Çok rahat faul yapabiliyor.Yine de Orleans referansı oldukça kuvvetli olan Dewar hücumda etkili,aynı zamanda Asvel'in en çok süre alan ikinci oyuncusu.Önemli bir dış atıcı olduğundan boş bırakılması pek faydalı olmayabilir.Laurent Foirest'le karşılıklı oynayan tüm oyuncularımız şu anda televizyonda yorumculuk yapıyor ama o hala aktif basketbol hayatına devam ediyor.Bir dönem Rigeadu, Fathoux kardeşler ve Foirest Fransız basketbolu denince aklıma gelen ilk isimler olurdu. Foirest,isminin ününü attığı üçlüklere borçlu diyebilirim. Zamanında çok can yaktı,hala da yakmaya devam ediyor.Aynı zamanda delici bir oyuncu ama yaşının dezavantajıyla (36) artık hem savunma yapıp hem de aynı deliciliği gösteremeyebilir. Benchten gelip ne kadar sayı yaparsa Asvel için o kadar kardır.

Takımın forvetlerinden Kangur hareketli,skorer ve güçlü bir oyuncu.Yapı olarak biraz Salyers'a benziyor ama hücum olarak onun kadar etkili değil,savunmada ise ondan çok daha istekli.O da iyi bir dış atıcı,o yüzden boş bırakmak büyük hata olur.Campbell da çok iyi bir atıcı ama o oyunun belli bölümlerinde sebebini çözemediğim bir şekilde saklanıyor. Atletikliği sebebiyle boyu 1.94 olmasına rağmen ribaundlara önemli katkı verebiliyor.Ama yine de sahada görünce "oo rakipte Campbell varmış" denilecek bir oyuncu değil.Kangur gibi boş bırakılmaması yeterli.Ayrıca Kangur'dan eksiği onun gibi delici de olmaması.Ama işte Borchardt'ı görünce rahatlıkla "ooo" diyebiliriz.ACB'de çok iyi istatistikler yakalayan ve yanılmıyorsam bir sezon da MVP seçilen Borchardt bugün Asvel'de forma giyiyorsa bunda sakatlığının büyük etkisi var.NBA'de Utah Jazz tecrübesi de olan Borchardt'ın önündeki en büyük engel sakatlığı.Daha önce bir kez parmağını,bir kez bileğini kıran ve ayağında da stres kırığı olan Borchardt'ın yakasını sakatlıklar bırakmadı.Yoksa Asvel seviyesine inmesi zor olurdu.Çok güçlü bir oyuncu ve sırtı dönük çok iyi oynayabiliyor.Dixon ile birlikte bu sene takımın en önemli oyuncusu olacak.2.12 lik Amerikalı aynı zamanda iyi ribaund alabiliyor ama sakatlıkları sonrası ACB dönemindeki etkinliğinden biraz uzaklaşmış olabilir.Sezonu sakatlık yaşamadan geçirirse yine form tutacaktır ve Fransa'dan ayrılacaktır diye düşünüyorum. Bir diğer uzun Ali Traore'nin de ilginç bir hikayesi var.2001-2002 sezonunda Cibona karşısında 16 yaşındayken 1 dakika Asvel forması giyen Traore 9 sene sonra tekrar Eurolig'de yine Asvel formasıyla mücadele edecek.Çok etkili bir oyuncu olduğunu söyleyemem. Borchardt ile pota altında uyumlu oynuyorlar ama 2.01 boyuyla iyi ribaund çektiği ve iyi ribaund aldığı söylenemez.16 yaşında Eurolig'de forma giyen diğer oyuncuların Enes Kanter ve Ricky Rubio olduğunu söylersem Traore'nin kaydedemediği aşamayı da rahatlık anlatmış olurum.Bir diğer uzun alternatifi de Fofana.20 yaşındaki 2.12 lik pivot bu sene Borchardt'ı dinlendirmek için zaman zaman süre alabilir.Semih Erden ve Ömer Aşık'ın ilk yılları gibi fizik olarak çok yetersiz ve öğrenmesi gereken daha çok şey var.Semih Erden gibi sadece vücuduna değil de Ömer Aşık gibi her yöne eğilirse Fransa'nın özlemini çektiği gerçek bir pivot olma şansını yakalayabilir.

Asvel'in sezon öncesi Maccabi ile oynadığı hazırlık maçını ve Zalgiris'le olan ilk Eurolig maçını izledim.Asvel'in en önemli özelliği oyunu çok hızlı oynaması ve mücadeleyi hiç bırakmaması.Mücadeleyi bırakmıyorlar ama bu mücadele ne Siena gibi rakibi boğan ne de Rytas gibi rakibi bozan bir mücadele değil.Sanki Asvel'li oyuncular bir an önce şu savunma bitse de gitsek hücum yapsak modundalar.Borchardt ve Traore beraber oynarken ribaundlarda etkili olabiliyorlar ama bu oyunculardan herhangi biri yokken her takım rahatça Asvel'den hücum ribaundu alabilir.Savunmaları çok da iyi denemez ve hücumları Dixon ve Borchardt'ın gününde olmasına kalmış. Özellikle savunmada çok çok dağınık bir görüntü sergiliyorlar.Zaman zaman Dewar ve Kangur sorumluluk alıyor ama takım olarak hücumu paylaşamıyorlar. Asvel'in gördüğüm en büyük eksikleri de üç sayı çizgisinin gerisinde rakibi boş bırakmaları.Maccabi'de de Zalgiris'te de önemli şutörler var ama Asvel iki maçta da bu konuda ekstra hiçbir şey yapmadı.Eğer bu olumsuzluklar yeni bir takım olmalarının etkisiyse bilemiyorum ama böyle giderse Eurolig'de Cibona ile 5-6 için çekişmekle kalmaz,Fransa liginde de gerilerde kalıp Eurolig şansını kaybederler.

6 yorum:

bahadır dedi ki...

anasayfanın sağdaki kısayoldan r madrid analizine ulaşamıyorum.ybana yollarsan sevinirim.

bahadır dedi ki...

real madrid analizine ulaşamıyorum.yollarsan sevinirim.

maliano dedi ki...

Linkte bir problem varmış,düzelttim şu an açılıyor..Uyarın için teşekkür ederim..

Marko dedi ki...

Harika, eline sağlık...

EarlyAdopter dedi ki...

Baska guzel bir analiz daha...
Mali gunun tahminlerine ne oldu? Gayet iyi gidiyormussun :))

maliano dedi ki...

Asvel ve CSKA maçları için günün tahminini yazdım dostum...

Related Posts with Thumbnails
Zaman darlığından dolayı sitenin güncel olmadığı dönemlerde Twitter hesaplarımızı takip ederek her türlü güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.
-
Maliano - http://twitter.com/maliano
 
Maliano - Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın...