Sitedeki bütün yazılar tarafımızdan hazırlanmaktadır. Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın.

24 Temmuz 2010 Cumartesi

T.Kelati - Viktor Bychkov - Fenerbahçe Ülker

Aynı başlıkta hem transfer haberi verip hem de sağa-sola gönderme yapmak tam da benlik iş, bu fırsatı kaçıramazdım, tutmayın küçük enişteyi...

Efenim, transfer döneminin yağız delikanlısı, serbest oyuncuların gözde kontrat adayı BC Khimki'nin kadrosuna kattığı son isim Thomas Kelati. Spahija'nın tüm dişlilerinin benzer verimlilikte çalıştığı Valencia'sında göstermiş olduğu performansla daha da kıymetlenen oyuncunun bu yaz sağlam bir kontrat kapması muhtemeldi, çok takımla adı geçti ancak Rusya'nın yolunu tuttu. Sertleşen savunmalar, değişen kuralla ile birlikte şutör oyuncuların kıymeti giderek artıyor basketbolda, özellikle kısa oyuncular için artık "şu özellikleri iyi ama..." cümlesindeki noktalı yere "istikrarlu şutu yok" geldiği zaman ciddi sıkıntı oluyor. Elbette farklı özellikleriyle ön plana çıkan oyuncular da kadroda olmalı ama şutör oyuncu fark yaratır konuma gelmiş durumda, Charles Smith'in ve Igor Rakocevic'in geçtiğimiz final serisinde yaptıkları gözümüzün önündem mesela... Her neyse, Khimki için iyi transfer, güzel transfer, hayırlısı olsun. Olsun da, bağlamak istediğim yere geçmeden önce Khimki CEO'su Viktor Bychkov'un şu açıklamasına da yer verelim: "We needed a perimeter player who could hit three-pointers. Thomas is one of the best shooters in Europe and we are pleased that we managed to sign him".

Bychkov'un açıklamasının Türkçe meali "Şutör bir oyuncuya ihtiyacımız vardı, Kelati de Avrupa'nın en iyi şutörlerinden biri" şeklinde özetlenebilir. Bunun bir de Fenerbahçe Ülker meali var, o da şöyle olsa gerek: "Her ne kadar bu konuda başarısız bir sezon geçirse de eldeki tek şutör Lynn Greer'i gönderen sarı-lacivertliler acaba takıma şutör bir oyuncu katmayı düşünmüyor mu acep?" Bugüne kadar atılan adımları övsek de "şutör oyuncu" dendiği zaman elde koca bir boşluk olduğunu görmek düşündürücü; daha sert ve daha karakterli bir takım beklemekle birlikte hafif kaba kaçacak benzetmeyle takımın "kabız" olması da muhtemel. Maric'in PAO'ya imza attığının ya da atmak üzere olduğunun ve Fenerbahçe Ülker'in Vidmar ile yola devam edeceğinin konuşulduğu ortamda bir şutör oyuncu transferi, yabancı takviyesi planlarının oraya kayması ciddi ihtiyaç gözüküyor. Yoksa Greer ve hatta Damir'i kaybetmiş bir Fenerbahçe Ülker'in bu konuda elinin zayıfladığını, bu zayıflığı da günümüz basketbolunda tolore etmenin ciddi şekilde zor olduğunu belirtmek gerek. (Önemli not: Geçtiğimiz sezon Valencia'nın başındayken Greer'i İspanya'ya getirmeye çalışan Spahija'nın Fenerbahçe'ye gelir gelmez kendisinden vazgeçmesi de enteresan, yerine adam gelmezse daha da bir enteresan...)

2 yorum:

bonzo dedi ki...

Greer gerçekten gönderildi mi? Haber kulüp tarafından onaylandı mı?

Marko dedi ki...

Bol Basket programında kendisi hakkında sorduğum soruya Nedim Karakaş "Spahija kendisini kadroda düşünmüyor, kulüp bulmasını söyledik" dedi sevgili Bonzo...

Related Posts with Thumbnails
Zaman darlığından dolayı sitenin güncel olmadığı dönemlerde Twitter hesaplarımızı takip ederek her türlü güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.
-
Maliano - http://twitter.com/maliano
 
Maliano - Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın...