Sitedeki bütün yazılar tarafımızdan hazırlanmaktadır. Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın.

2 Aralık 2009 Çarşamba

İtalya'da Pianigiani Kampanyası

Recalcati'nin İtalya Milli Takımı'nı bırakmasından sonra adı geçen üç isim vardı. Siena koçu Simone Pianigiani, eski Hırvatistan koçu Jasmin Repesa ve İtalya 20 Yaş Altı Milli Takımı koçu Sacripanti. İtalya basınında Pianigiani'nin ismi ağırlık kazanıyor çünkü Dino Meneghin'e birkaç koldan Pianigiani için baskı yapılıyor. Meneghin de geçtiğimiz hafta Siena Başkanı Ferdinando Minucci ile Pianigiani konusunu görüştü. İtalyan koçun 2011'e kadar Siena ile sözleşmesi olduğu için ilk olarak başkanın ikna edilmesi gerekiyordu. Minucci de milli takımın herzaman önceliği olduğunu ve Pianigiani'nin milli takımın başına geçmesi konusunda bir sıkıntısı olmadığını açıkladı. Meneghin de bunun üzerine Pianigiani ile görüşeceğini açıkladı. Bu sözlere ilk destekleyici açıklama İtalya Basketbol Antrenörleri Derneği (USAP) Başkanı Gianni Zappi'den geldi ve milli takımın başında Pianigiani'yi görmek istediklerini, yapılan açıklamadan memnuniyet duyduklarını söyledi. Eski koç Recalcati de geçtiğimiz günlerde bu açık kampanyanın bir parçası oldu. Recalcati milli takımı İtalyan bir koçun çalıştırması gerektiğini ve Messina,Scariolo dahil İtalya'nın en iyi koçunun Pianigiani olduğunu söyledi. Bu tabi ki oldukça iddialı bir açıklama çünkü böyle iddialı bir cümlenin içinde Messina'nın adı geçecekse oturup 2-3 kere düşünmek gerekir. Pianigiani başarılı bir koç ama çekişmeden uzak İtalya Ligi'nde kazandığı şampiyonluklar hariç Messina ile kıyaslanabilecek herhangi bir başarının yakınına dahi yaklaşamadı. Yine de bu açıklamalar Pianigiani'yi cesaretlendirmeyi ve ona "kahraman" sıfatı yakıştırarak İtalya basketbolunu düştüğü çukurdan çıkarmasını amaçlıyor. Meneghin de zaten sistemi baştan yapılandıracak bir koça ihtiyaç duyulduğunu ve bu konuda Repesa ve Pianigiani'den başka aday olmadığını açıkladı.

Pianigiani'nin bu görevi kabul etmek isteyip istemediğini bilmiyorum. Bu mevzular daha önceden ortaya çıkmış olsaydı kendisine Abdi İpekçi'de sorardım ama o treni kaçırdım. İtalya Milli Takımı'nı almak büyük bir risk çünkü 2011 yazındaki Eurobasket'e kadar İtalya herhangi bir önemli turnuvaya katılamayacak ve yeniden yapılanmaya gidecek. Bunun neticesinde elemeleri geçemeyip Litvanya'ya gidememek takımın başındaki koç için yıkım olabilir. Ama kendisine bu kadar destek gelip,Siena Başkanı da "Bizim için sorun yok" dedikten sonra eğer Meneghin'in birinci tercihi Pianigiani ise onun da kabul etmeme şansı pek yok gibi görünüyor. Tüm ülke "Gel bizi kurtar" derken onun görevi kabul etmemesi kamuoyu gözünde imajını fazlasıyla düşürebilir. Aynı zamanda Dünya Şampiyonası'na gidecek Hırvatistan'da Repesa'nın görevden ayrılması da birşeyleri işaret ediyor gibi. Her iki koçun da şansı eşit ama bana sanki Repesa bu göreve gelecekmiş gibi geliyor. Hiç ihtimal vermiyordum ama Meneghin'in açıklamalarından sonra bu yönde düşüncelerim arttı. Bu göreve kim gelecek en az İtalyanlar kadar merak içindeyim.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails
Zaman darlığından dolayı sitenin güncel olmadığı dönemlerde Twitter hesaplarımızı takip ederek her türlü güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.
-
Maliano - http://twitter.com/maliano
 
Maliano - Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın...