Sitedeki bütün yazılar tarafımızdan hazırlanmaktadır. Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın.

28 Ağustos 2011 Pazar

Eurobasket 2011 Bosna-Hersek İncelemesi

 
Avrupa Şampiyonası’na katılacak takım sayısının arttırılmasıyla Litvanya’da kendisine yer bulmuş bir ekip Bosna-Hersek, zira eleme grubunda kötü bir performans sergileyip Büyük Britanya, Makedonya ve Ukrayna’nın gerisinde kalmışlardı. Hazırlık döneminde bize gösterdikleriyle çok sevimli bir takım olacakları izlenimi vermeyen, Teletovic’in her daim istatistik kağıdında ‘en skorer oyuncu’ olarak gözükeceği ancak turnuvanın kaybedenlerinden olacak bir Bosna bekliyorum; çok iddialı oldu, baktık yamulmaya yüz tuttuk, bu yazı ya da yazının bu bölümü kendini imha eder, benden söylemesi… Neyse, bu iddiaların nedenlerini izah edelim.

Elinize alıp kadrolarına baktığınızda “Bu da mı oradaymış yahu?” cümlesini sıklıkla kurabileceğiniz, biraz da iyimser bir insansanız eğer, yer aldıkları grubu da düşünerek “abi acaba yükselebilirler mi?” bile diyebileceğiniz bir takım durumunda Bosna-Hersek. Nemanja Gordic, Henry Domercant ve Nihad Djedovic mesela, kağıt üzerinde hiç fena durmuyor. Hani yeri gelmişken parantez açalım zira bu tip şeyleri Bosna için söylemek zor, iyi bir şeyler bulduğumuz zaman iliştirelim; Avrupa basketbolunun yükselen yıldızlarından Djedovic bu takımı takip edenler için ekstra motivasyon olacaktır. Devam ediyorum; yukarıdaki üçlünün yanına Kenan Bajramovic, Mirza Teletovic ve Elmedin Kikanovic’i iliştiriyorsunuz, daha da şık oluyor. Böyle bakınca oluyor da, bu takım da bir şeyler olmuyor, kağıt-kalemin bize söylediğinden farklı gelişiyor Sabit Hadzic’in takımında, tabii kendisi de bazı tercihleriyle buna çanak tutuyor aslında…

Bir kere teknik kısıma şunu söyleyerek başlamak lazım: Bosna-Hersek bir düzen takımı olmaktan çok uzak... Kısa vadede ne derece fark yaratırlar bilmem, belki haksızlık yapmamak da lazım ama Ağustos ayında izleme fırsatı bulduğumuz bu takımın tek amacının ‘sürpriz galibiyet’ çıkarmak olabileceğini üzülerek de olsa söylemek lazım. Takım hazırlık dönemi boyunca dışarıdan çemberi döven, asist-sayı ve iç-dış dengesi felaket, rakip uzunları ihya eden, savunma sertliği olarak belli maçların belli dönemleri dışında yerlerde süründüğü bir görüntü çizdi. Hani sürpriz galibiyet dedik ya, onun örneğini de İtalya karşısında verdi, ismi büyük rakibini mağlup edip ardından özüne döndü, Yunanistan ve zayıf Polonya’dan fark yedi. Bu takım bu seviyelerde maç kazanır mı? Teletovic anormal bir gününde olur ve attığını sokar, Domercant coşar, Djedovic katkı yapar, Bajramovic düşenleri toplarsa olur, olur da, ya tutarsa misali… Bunun dışında Bosna hakkında güvenip de konuşabileceğiniz, oyunun iki yönünde de istikrarlı olarak iyi işler yapabileceklerine dair tutunacak hiçbir dalınız yok.

Bosna-Hersek aklı başında bir takım kimliğinden çok uzak; hani bir takım için 1 ve 5 numara çok önemlidir geyiği var ya, o bakımdan da çok ama çok dertliler... Turnuvada yeterliliğini sorgulayabileceğimiz ve buna göre iddiasız olduğunu iddia edebileceğimiz birçok takım var ama Bosna için bu denli olumsuz konuşmamızın nedeni, kadro olarak yeterliliklerinden önce sergiledikleri düzenden uzak görüntüdür. Slovenya’daki ‘6 Nations Cup’ta geçtikleri tek takım olan Makedonya’nın bile onlara göre daha bir takım gibi takım izlenimi bıraktığını söyleyebiliriz ki Litvanya’da C Grubu’nda da onlarla birlikte yer alacaklar. Hazırlık dönemi boyunca sürekli dışarıdan oynayarak ekmek bulmaya çalışan bir ekip görüntüleri, hücumdaki alternatifsizlikleri, onları hazırlık döneminin hücum yönünden en kısır takımlarından biri yaptı. Takımı bu savruk görüntüsünden kurtarabilecek, parkede çekip çevirebilecek bir isim de kadroda yok gibi gözüküyor ya da en azından o role bürünmesi muhtemel ismi biz henüz göremedik; burada da en çok oyun kurucu pozisyonları sırıtıyor.

Bu denli sorunlu olduğunu iddia ettiğimiz takımın son firesi, aslında kağıt üzerindeki önemli isimlerinden Ratko Varda oldu, hazırlık bölümünün bir kısmında takımla beraber çalışan tecrübeli uzununun koç ile konuşup takım kadrosundan ayrıldığı açıklandı. Bu belki nicelik-nitelik olarak kayıp sayılabilir, belli oyuncuların sırtına daha çok yük bindirmiş olabilir ama takımın dengesi açısından daha iyi olduğunu bile iddia edebiliriz. Onun yokluğunda Hadzic, Kikanovic’i daha çok kullanmak durumunda ve onun artan süreleriyle birlikte takımın içeriye daha çok baktığını söyleyebiliriz. Bu arada Hadzic’in uzun rotasyonunda eksiklik oluşmuşken, Bosna Ligi’nin en değerli uzunu seçilen ve bu yaz Unicaja’ya transfer olan (B takımında forma giyecek) 90 doğumlu Ognjen Kuzmic’i neden kadroya çağırmadığı ve Hodzic’i kadrodan çıkartması tartışılıyor, sanırım bunlar çok da yersiz tartışmalar sayılmaz. Şimdi orada asıl yük Kikanovic ve Bavcic’in omuzlarında, çok parlak bir ikili gibi gözükmese de halihazırda top kullanmaya yatkın birçok oyuncu varken ve eldeki Varda’da da boyalı alanı kullanmak yerine dışarıya kaçıyorken bu ikilinin pota altından kapasiteleri doğrultusunda vermeye çalışacağı katkı takım kimliği açısından önemli olacaktır.

Bosna C Grubu’nda kendi coğrafyasının tanıdık yüzlerine karşı mücadele edecek; farklı motivasyonların devreye gireceği, birçok maça farklı anlamlar yüklenebileceği bir grup olacak. Hani o kadar atıp tuttuk, belki işin bu boyutu devreye girer, ‘ilk maçlar her daim sürprize açıktır’ klişesi de işe yarar ve Yunanistan’a karşı kazanırlarsa bir parça şansları olur diyelim, daha yumuşak bitirelim. Ama şu durumda Bosna’nın elemelerden gelecek takım ve Makedonya’ya (ki bu da cepte değil) üstünlük sağlaması dışında yapacağı her şey benim için çok ciddi sürprizdir. Onların en büyük sorunun, turnuva öncesinde ‘takım kimliği’ olarak hiçbir şey yansıtamamak, yansıttığının da ‘Teletovic’in dışarıdan şut kullandığı bir takım’ olmaktan öteye gidememesi olduğunu yineleyelim. Ben Djedovic motivasyonu ile bu takımı takip edeceğim ama bu takım yapısı onu ne kadar ön plana çıkarabilir bilemiyorum, başka da sözüm yok sayın hakim…

İlker ÜÇER
http://twitter.com/ilkerucer
Marko'nun Yeri

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails
Zaman darlığından dolayı sitenin güncel olmadığı dönemlerde Twitter hesaplarımızı takip ederek her türlü güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.
-
Maliano - http://twitter.com/maliano
 
Maliano - Kaynak göstermeden çalan çırpan Schortsanitis'in altında kalsın...